Vairums padomju laika ēku klienti neizmanto tehniskās iespējas apkures izmaksu mazināšanai
Tehniski padomju laika apkures sistēmu modernizācijai ir divi risinājumi - stāvvadu balansēšanas vārstu uzstādīšana, kas ir vieglākais un ātrākais risinājums apkures sistēmas modernizēšanai vai radiatoru apvadu un termoregulatoru uzstādīšana katram radiatoram ēkā. Neskatoties uz augsto siltumenerģijas cenu pagājušajā apkures sezonā, šobrīd neviens no šiem risinājumiem netiek masveidā pieprasīts. Nav novērojams, ka vasaras mēnešos, līdz nākamajai apkures sezonai, to varētu ieviest kaut vai 10 – 20 % no visām ēkām ar novecojušo apkures sistēmu.
Pilnsabiedrības “Siltumserviss Rīga” pieaicinātais eksperts siltumapgādes sistēmu energopārvaldības jautājumos Jānis Šipkovs: “Efektīvākais veids, kā ietaupīt siltumenerģiju un nodrošināt individuāli labāko komforta līmeni ir ēkas siltināšana un pilnīga apkures sistēmas pārbūve uz modernu horizontālo divcauruļu sistēmu. Tas ļauj temperatūru regulēt katrā dzīvoklī individuāli, nodrošinot individuālu komfortu un dod arī iespēju mazināt apkures rēķinus. Ja šādu projektu nav iespējams realizēt, tad būtu nepieciešams vismaz uzstādīt stāvvadu balansēšanas vārstus vai izveidot visiem radiatoriem apvadus un uzstādīt termoregulatorus, kas uztur dzīvoklī pastāvīgu temperatūru. Šos darbus iespējams veikt līdz nākamās apkures sezonas sākumam. Neveicot apkures sistēmu modernizāciju nav iespējams mazināt siltumenerģijas patēriņu.”
Runājot par apkures sistēmu darbu šobrīd, kad gaisa temperatūra naktī ir mazliet virs 0 °C grādiem, bet dienā pārsniedz pat + 15 °C grādus, ēku siltummezgla iestatījumi ļauj elastīgi pieskaņoties āra gaisa temperatūrai - āra gaisa temperatūrai paaugstinoties, apkures intensitāte samazinās. Ja āra gaisa temperatūra pārsniedz + 12 °C, tiek pārtraukta siltuma padeve dzīvokļos, bet temperatūrai pazeminoties, siltuma padeve tiek atjaunota. Automatizētā sistēma nodrošina to, ka pavasara sezonā mājas netiek pārkurinātas un siltumenerģija tiek patērēta tikai nepieciešamajā apjomā.
Vai kāds mājas individuāls dzīvoklis var kaut ko izmainīt vecajā apkures sistēmā, lai uzlabotu siltuma komfortu dzīvoklī? Vai tas ir mājas kopējs pasākums?
Mums dzīvoklī siltuma temperatūra nekad nepārsniedz 17 grādus.
Ja tas ir iespējams, tad kas būtu jādara un kādas ir aptuvenās izmaksas?
Cieņā,
Ieva